‹‹ powrót Okres adaptacyjny w przedszkolu

Przekroczenie progu przedszkola to ogromne przeżycie dla każdego dziecka. Choć często jest ono ufne i z zaciekawieniem wkracza do placówki, szybko okazuje się, że perspektywa rozstania z rodzicem staje się nie do zniesienia. Dziecko manifestuje swoje niezadowolenie poprzez płacz, który może trwać kilka dni, tygodni, a nawet dłużej niż miesiąc.

Dlaczego dziecko płacze w przedszkolu?

Pójście dziecka do przedszkola zawsze wpływa na zmianę jego życiowej sytuacji. Około trzeciego roku życia nasza pociecha nabiera świadomości, że jest odrębną jednostką, która nie musi w pełni zależeć od mamy. To właśnie wtedy warto posłać swoje dziecko do przedszkola. Początki zawsze są trudne, jednak należy pamiętać, że płacz maluszka nie jest nowością dla przedszkolnej kadry. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu nauczyciele są w stanie uspokoić nawet najbardziej nerwowe dzieci. Warto jednak zastanowić się, dlaczego nasz maluszek tak bardzo przeżywa rozpoczęcie przedszkolnej edukacji. Wszystko przez ogromne zmiany, takie jak:

• zmianę sytuacji rodzinnej, związanej z podjęciem pracy zawodowej przez mamę,
  • zmianę społecznej pozycji dziecka - nagle staje się przedszkolakiem,
  • konieczność szybkiej orientacji w nowym środowisku,
  • zmianę trybu życia,
  • zmianę form zaspokajania potrzeb emocjonalnych i biologicznych,
  • kontakt z wieloma nieznajomymi osobami w jednym czasie.

Jak przygotować dziecko?

Zanim poślemy pociechę do przedszkola, warto przygotować ją do tego wielkiego wydarzenia. Dużym ułatwieniem dla dziecka będzie nabycie nowych umiejętności, jak korzystanie z toalety czy samodzielne jedzenie. Maluch, potrafiący “zadbać o siebie” będzie czuł się pewniej w nowym środowisku. Warto jednak pamiętać, że brak samodzielności dziecka nie oznacza, że nie może ono pójść do przedszkola. Doświadczona kadra chętnie pomoże każdemu maluszkowi poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Ponadto przedszkolni opiekunowie mogą wspierać rodziców w nauce samodzielności dziecka. Warto wspólnie podjąć pracę nad nabywaniem umiejętności ubierania się czy mycia rąk i buzi.
Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do przedszkola jest uczestnictwo w okresie adaptacyjnym. Rodzic powinien w miarę możliwości przyzwyczaić pociechę do nowej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będzie wspólny spacer z domu do przedszkola i z powrotem, aby dziecko mogło poznać tę trasę. Ponadto warto spędzić z maluszkiem trochę czasu na przedszkolnym placu zabaw, o ile istnieje taka możliwość. Świetnym sposobem jest także wspólne uczestnictwo w zajęciach oraz dokładne obejrzenie placówki tak, by dziecko poczuło się swobodniej w nowym środowisku.

Kiedy płacz nie ustaje...

Okres przyzwyczajania się maluszka do nowej sytuacji zazwyczaj trwa od dwóch tygodni do miesiąca. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i czas ten może się wydłużyć. Jeśli jednak pomimo regularnego uczęszczania do przedszkola przez dłuższy czas dziecko nadal płacze, warto zastanowić się wspólnie z kadrą nauczycielską lub psychologiem, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

• stan zdrowia dziecka,
  • nowe sytuacje społeczne - kontakt z rówieśnikami,
  • sytuację rodzinną (narodziny rodzeństwa, długie godziny pracy rodziców, konflikty lub rozwód),
  • traumatyczne wydarzenia w życiu maluszka,
  • wymagania, które stawiamy dziecku (być może są one zbyt wygórowane).

Początki zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych, a perspektywa rozstania z rodzicami na kilka godzin bywa wręcz przerażająca. W takich sytuacjach warto jednak być konsekwentnym i zaufać doświadczonej kadrze przedszkola.

Modlińska 248D

Nasze placówki